Rok Boży dla dzieci. Urocza opowieść
bez słów
Początek grudnia to czas debiutu wydawniczego niewielkiego rodzinnego wydawnictwa Projekt Pokolenia. Pierwszą książką, którą wydano, jest „Rok Boży dla dzieci”. To urocza opowieść bez słów przedstawiająca rok liturgiczny idealnie zespolony z cyklem natury.
Na dwunastu barwnie ilustrowanych kartach odpowiadających poszczególnym miesiącom ujęto ponad 80 nabożeństw, obrzędów i zwyczajów związanych z rokiem liturgicznym, które rozbudzają pobożność maluchów, rozwijają ich wyobraźnię i scalają życie rodzinne.
Mądrość pokoleń udowadnia, że w tak wyznaczonym rytmie życia, przeżywanym z zaangażowaniem i radością, możliwy jest harmonijny rozwój psychicznych, społecznych oraz intelektualnych kompetencji dziecka, a przede wszystkim wzrost jego duszy.
Obrazujące tę wyjątkową obrzędowość scenki z życia polskich rodzin umiejscowiono w kilkudziesięciu kościołach i sanktuariach w całej Polsce i Europie, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Nowym Targu, Wilnie, Lwowie, Rzymie czy Płocku, a także niewielkich miejscowościach jak Czarny Dunajec, Lipnik, Zieleniec czy Lipnica. Wśród ważnych dla polskiej historii i obrzędowości znalazły się również m.in. cmentarz na warszawskich Powązkach czy sarkofag św. Stanisława na Wawelu. Na świątecznych stołach są polskie, tradycyjne potrawy, a nawet świece Caritas!
Wszystkie ujęte w książce nabożeństwa zostały opracowane z wielką dbałością o szczegóły liturgiczne, ale równocześnie w formie, która będzie interesująca dla najmłodszego czytelnika. Może oglądać ją sam, śledząc losy bohaterów czy szukając ukrytego na każdej planszy różańca, albo – jeszcze lepiej – z rodzicami, których może zapytać o szczegóły licznych obrzędów czy zwyczajów.
– Nasza dwuletnia Emilka była zachwycona święconką, którą pamiętała z ostatniej Wielkanocy, ale zaniepokojona widokiem śmigusa-dyngusa, a sześcioletnią Olę najbardziej interesował rzadko odprawiany już dziś obrzęd błażejek na świętego Błażeja, którego nie znała – mówi Małgorzata Szczepkowska, pomysłodawczyni książki i mama dwóch młodych czytelniczek. – Obie ucieszyły się bardzo, widząc znajome obrzędy, a także bohaterów, zwłaszcza skautów, gdyż ich starsi bracia służą w szeregach harcerskiej organizacji.
Aby wspomóc nieco rodziców, na każdej planszy umieszczono specjalną, przyozdobioną roślinnością właściwą dla danej pory roku kapliczkę, w której wymieniono wszystkie ujęte w danym miesiącu święta. Niektóre zostały zobrazowane za pomocą rozbudowanych, bardzo szczegółowych scenek, a inne jedynie zasygnalizowane np. obrazem na ścianie w kościele czy domu. W planach wydawnictwa jest wydanie e-booka z opisem zawartych w książce świąt i zwyczajów.
Z perspektywy małych dzieci niewątpliwym atutem książki są liczni bohaterowie – dwie rodziny wielodzietne Bogumilskich i Modlitewskich z gromadą dziatwy, zakonnicy, narzeczeni, nastolatki i kapłani.
Dzieci wodząc paluszkami po śliskich kartach kolorowych plansz, chętnie śledzą ich losy – kto pojawi się w danej scence? Komu urodziło się nowe dziecko? Kto zdradza mężowi niespodziankę o stanie błogosławionym za pomocą owiniętego kokardą zdjęcia usg? Kto zajada się rogalami świętomarcińskimi? Kto służy do Mszy św.? Kto przyjmuje pierwszą Komunię Świętą?
Na młodych czytelników czeka też zadanie: muszą odnaleźć wszystkie ukryte na kartach książki różańce. Niektóre od razu rzucają się w oczy, innych trzeba poszukać nieco dłużej…
– Niech ta wyjątkowa książka, skierowana do najmłodszych dzieci, zakotwicza je od małego w niezwykłej tradycji naszego narodu, budując solidny fundament duchowy i społeczny na całe życie – życzy wydawnictwo Projekt Pokolenia wszystkim najmłodszym Czytelnikom.
Rok Boży dla dzieci opracowano na podstawie książki Rok Boży w liturgii Kościoła katolickiego (…) pod red. ks. Marlewskiego.